close
تبلیغات در اینترنت
حوادث

باشگاه کوهنوردی اوج رفسنجان
برنامه های باشگاه کوهنوردی اوج رفسنجان
قالب وبلاگ
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
جستجو

پيوندهای روزانه
پشتیبانی

 

 

 

با خبر شدیم که هنمورد و استاد کوهنوردی اقای مجید سعید به دلیل سانحه رانندگی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان بستری شده اند.شکر خدا صدمات وارده به ایشان جدی نبوده و  گویا فقط از ناحیه شانه دچار آسیب شده بودند.حسب وظیفه و ارادتی که همه همنوردان به این قهرمان پلوار داشته وداریم به اتفاق  هیئت مدیره گروه جهت عیادت ازاین اسطوره کوهنوردی  به محضر ایشان رفتیم.با اینکه  سالها از کوه و کوهنوردی فاصله زیادی گرفته است چهره بشاش و گرمش آکنده از فروتنی و سخاوت کوهنورد بود.با اینکه در بستر بود با روی گشاده از ما استقبال کرد.دلمان میخواست از احوالش بیشتر جویا شویم و  گوش جان به خاطراتش بندیم ولی نه کسالت وی و نه  مکان اقتضا میکرد  که زیاده از حد  مزاحمت ایجاد کنیم.مجید سعید یکی از 6 کوهنوردی است که در زمستان 76 در کوه پلوار گرفتار کولاک شده و متأسفانه 4 تن از این عزیزان در آنجا جان به افریدگار کوهها سپردند.ایشان به همراه آقای تانوردی به شکل معجزه آسایی نجات یافتند هرچند که این قهرمان قسمتی از وجود نازنینش را در دل پلوار به ودیعه سپرده است .

از خداوند آرزوی بهبودی زودتر و سلامتی و تندرستی برای ایشان داریم.

 درباره : اخبار , حوادث ,
بازدید : 1099
[ شنبه 20 آبان 1391 ] [ شنبه 20 آبان 1391 ] [ عباس سرباز پور ]

به گزارش روابط عمومی گروه کوه نوردی اوج رفسنجان به نقل از شبکه ایران http://inn.ir

امدادگران هلال احمر کرمان 17 ساعت تکاپو داشتند

عملیات شبانه برای نجات 2 کوهنورد در ارتفاع 3800 متری

مسیر خوانی اشتباه دو کوهنورد حرفه‌ای، آنها را در ارتفاع 3800 متری دیواره‌های کوه پلوار گرفتار کرد که پیامدش عملیات 17 ساعته امدادگران جمعیت هلال احمر کرمان بود.

 

 شوک:  این کوهنوردان که از دو روز پیش با برنامه دقیق راهی ارتفاعات پلوار کرمان شده بودند، با یک اشتباه کوچک اسیر دیواره‌های صعب العبوری شدند که بازگشت از آن با تجهیزات همراهشان غیر‌ممکن بود. محسن و حسن، دو دوستی بودند که طبق نقشه شان صبح سه‌شنبه 7 شهریور ماه برنامه صخره‌نوردی‌شان را آغاز کردند. اما دقیقاً دو روز بعد از این صعود و در حالی که دوستان کوهنورد در حال بازگشت از ارتفاعات بودند، نقشه راه آنها با مشکل برخورد و با یک اشتباه کوچک در محاسبات در ارتفاع 3800 متری ارتفاعات پلوار و در بالای دیواره 200 متری گرفتار شدند. محل اسارت مردان جوان یکی از خطرناکترین نقاطی بود که امکان کوچکترین خطایی را از آنها گرفته بود و باعث شد با حالتی نگران با سازمان آتش نشانی تماس برقرار کنند. اطلاعاتی که کوهنوردان از ماجرا در اختیار
آتش نشانان قرار داده بودند، نشان از عملیاتی تخصصی داشت و همین موضوع باعث شد تا نیروهای این سازمان خیلی سریع امدادگران جمعیت هلال احمر را در جریان حادثه قرار دهند.
عملیات کوهستانی امدادگران
ساعت 15:10 دقیقه بعد از ظهر پنجشنبه

9 شهریور ماه، مرکز جمعیت هلال احمر کرمان در جریان گرفتاری دو مرد جوان قرار گرفت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن یک تیم تخصصی کوهستان را به همراه یک تیم پشتیبانی به محل گزارش شده در نزدیکی روستای سکنج، اعزام کرد. احمد توکلی فرمانده این عملیات حساس در تشریح این عملیات به شوک گفت: «با اطلاع از این حادثه در کمتر از یک ساعت در محدوده حاضر شدیم و با اطلاعات راهنمای محلی این دیواره‌ها را تحت بررسی ویژه قرار دادیم و خیلی زود دو مرد جوان را در بالای ارتفاعات شناسایی کردیم. منطقه گرفتاری کوهنوردان به گونه‌ای بود که تجهیزات تخصصی لازم بود و خوشبختانه ما با امکانات لازم به محل اعزام شده بودیم. شرایط حضور مردان گرفتار، امکان برقراری کارگاه در بالای دیواره را به ما نمی‌داد و مجبور شدیم لوازم را در پای دیواره بپا کنیم.» فرمانده 45 ساله این نجات در ادامه افزود: «4 تن از تیم کوهستان با تجهیزات صعود از دیواره‌ها را آغاز کردند و دو نفر هم به عنوان پشتیبان در پای کارگاه اصلی مستقر شدند. شرایط خطرناک حضور دوستان کوهنورد به گونه‌ای بود که گروه با همه توان برای حل این مشکل دست به کار شده بودند و راه طولانی صعود ادامه عملیات ما را به تاریکی شب کشاند. اما تجهیزات تیم خوشبختانه در حد کافی بود و ما بدون هیچ وقفه‌ای عملیات را با رول کوبی در تاریکی مطلق شب ادامه دادیم.»
عملیات در نیمه شب
17 ساعت طول کشید که تیم کوهستان

هلال احمر را درگیر این عملیات نفسگیر کرد و ساعت 10 صبح جمعه تیم اعزامی موفق شدند به مردان گرفتار دسترسی پیدا کنند. دوستان کوهنورد بشدت ترسیده بودند و وقتی نیروها در کنارشان حاضر شدند، با وجود توان جسمی قدرت کوچکترین حرکت را از دست داده بودند. فرمانده این عملیات در خصوص لحظه‌های نجات به شوک گفت: دو کوهنورد 32 و 25 ساله شرایط بحرانی را سپری کرده بودند و با وجود رسیدن ما در کنارشان هنوز باور نداشتند امکان نجاتشان فراهم شده است. حمایت روانی مهم‌ترین اقدامی بود که نیروها در پیش گرفتند و خیلی زود توانستند مردان جوان را به حالت روحی مناسب برسانند. خوشبختانه با توجه به برنامه از پیش تعیین شده، دو مرد گرفتار در کمتر از
یک ساعت به پای دیواره‌ها منتقل شدند.
نیروهای هلال احمر کرمان بعد از سپری کردن
یک روز از شروع این نجات نفسگیر صبح جمعه با انتقال دوستان کوهنورد به پای ارتفاعات و تحویل دو مرد جوان به خانواده هایشان که از روز حادثه برای دسترسی به بچه‌هایشان به روستای سکنج آمده بودند، به این عملیات تخصصی و حساس پایان دادند

 درباره : اخبار , حوادث ,
بازدید : 953
[ جمعه 17 شهريور 1391 ] [ جمعه 17 شهريور 1391 ] [ عباس سرباز پور ]
4 نفر در کوههای کرمان بدلیل سرمازدگی کشته و زخمی شدند
کرمان - خبرگزاری مهر: پس از دو روز سرگردانی در کوهپایه کرمان چهار نفر بر اثر سرمازدگی شدید کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر در کرمان، عدم توجه به نکات ایمنی و صعود افراد بدون تجهیزات مناسب به کوههای اطراف کرمان بار دیگر قربانی گرفت.

در این حادثه چهار نفر از اهالی کرمان اقدام به صعود از کوههای منطقه گردشگری کوهپایه در نزدیکی شهر کرمان کردند که پس از دو روز سرگردانی در کوه و بدلیل شدت برودت هوا دچار سرمازدگی شدید شدند.

عدم همراه داشتن تجهیزات ایمنی و کوهنوردی و آشنا نبودن به ارتفاعات کوهپایه دلیل اصلی بروز این حادثه اعلام شده است که در نتیجه آن یک نفر کشته و سه نفر به شدت دچار سرمازدگی شدند.

هم اکنون سه مصدوم حادثه در بیمارستان شهید باهنر کرمان تحت درمان قرار گرفته اند و حال عمومی آنها رو به بهبودی گزارش شده است.

مدیرعامل آتش نشانی کرمان در خصوص حوادث کوهنوردی در کرمان گفت: افرادی که قصد صعود به ارتفاعات اطراف کرمان را دارند به دلیل وجود برف در ارتفاعات باید تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند.

علی کردی گفت: افراد غیر حرفه ای باید از وجود راهنما در صعود استفاده کنند و مسئولان محلی را نیز در جریان صعود قرار دهند.

وی از افرادی که قصد صعود به ارتفاعات را دارند بدلیل شدت سرما در ارتفاعات خواست تجهیزات لازم را همراه داشته باشند.

چهار فرد گرفتار در کوهپایه کرمان در بازدید اتفاقی ماموران اردوگاه شهید باهنر از ارتفاعات کوهپایه  پیدا شدند.درباره : اخبار , حوادث ,
بازدید : 1006
[ جمعه 19 فروردين 1390 ] [ جمعه 19 فروردين 1390 ] [ عباس سرباز پور ]
.: Weblog Themes By graphist :.

::

اعضاء
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟عضویت در سایت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
درباره وبلاگ

باشگاه کوهنوردی و صعودهای ورزشی اوج رفسنجان

آخرين مطالب
برنامه سه ماهه بهار ۹۷-باشگاه کوهنوردی اوج تاریخ : چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397
پرداخت شهریه سالانه 93 تاریخ : جمعه 17 مرداد 1393
صعود بین المللی دهه فجر تاریخ : سه شنبه 21 بهمن 1393
کوشاه93 تاریخ : یکشنبه 16 شهریور 1393
صعود به موستاق آتا تاریخ : پنجشنبه 13 شهریور 1393
جفتان مرداد93 تاریخ : پنجشنبه 06 شهریور 1393
الوند مرداد93 تاریخ : پنجشنبه 06 شهریور 1393
گزارش تصویری لاشکار 93/05/24 تاریخ : یکشنبه 26 مرداد 1393
دماوند93 تاریخ : شنبه 18 مرداد 1393
موضوعات
صعود های فنی
صعود های زیر 4000 متر
برنامه های گلگشت
تقویم سالانه
آیین نامه گروه
آموزش گروه
آموزش کوه نوردی
اطلاعات دقیق کوه های ایران
اخبار
نظرسنجی برنامه های اجرا شده
تصمیمات هیأت مدیره گروه
مختصات جی پی اس(gps) کوهها
جزئیات برنامه ها
همایشها
آمار سایت
بازديدهاي امروز : 468 نفر
بازديدهاي ديروز : 117 نفر
كل بازديدها : 525,448 نفر
بازدید این ماه : 883 نفر
بازدید ماه قبل : 4,065 نفر
کل نظرات : 81 عدد
كل مطالب : 192 عدد
كل اعضا : 102 عدد
افراد آنلاین : 2 نفر
امکانات وب
جستجو در سایت گروه کوه نوردی اوج:

Google      Yahoo     
کد متن افکت دار