close
تبلیغات در اینترنت
گروه کوه نوردی اوج رفسنجان - 11

گروه کوه نوردی اوج رفسنجان
برنامه های گروه کوه نوردی اوج رفسنجان
قالب وبلاگ
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
جستجو

پيوندهای روزانه
پشتیبانی

محققان کشف کردن راز سحر خیزی در موهای انسان نهفته است

 

 

 

آيا شما جزو آن دسته از اشخاصي هستيد كه صبح زود از خواب بيدار مي‌شوند و يا اينكه ترجيح مي‌دهيد ديرتر بيدار شويد و تا بالا آمدن كامل خورشيد در آسمان در رختخواب بمانيد؟ يك پژوهش جديد نشان داده است راز اين انتخاب در موهاي شما نهفته است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا،‌ محققان ضمن انتشار اين يافته در مجله تخصصي نشنال جغرافيك نيوز به تازگي كشف كرده‌اند كه در واقع ژنهايي كه وظيفه تنظيم ساعت‌هاي بيولوژيكي در بدن ما را دارند در سلولهاي پياز موها يافت مي‌شوند.

ماكوتا آكاشي پژوهشگر انستيتو تحقيقاتي مطالعات تايم در دانشگاه ژاپني ياماگوچي و دستياران وي اين پژوهش را روي نمونه‌هاي مويي گرفته شده از چهار داوطلب انجام دادند.

محققان با آزمايش و بررسي ژنهاي موجود در پياز موي اين افراد دريافتند كه فعاليت ژن ساعت بدن درست پس از اينكه فرد از خواب برمي‌خيزد چه ساعت 6 صبح و چه ساعت 10 صبح باشد به حداكثر اوج آن مي‌رسد.

به گزارش ديسكاوري نيوز، اين يافته نشان مي‌دهد كه مغز، ژنها را در ساعات و زمانهاي مختلفي از صبح در افراد گوناگون، فعال مي‌سازد. اين يافته سبب خواهد شد كه محققان كمي بهتر از قبل بتوانند اختلالات ساعت بيولوژيك بدن انسان را بررسي و درك كنند.
درباره : آموزش عمومی ,
بازدید : 700
[ چهارشنبه 26 مهر 1391 ] [ چهارشنبه 26 مهر 1391 ] [ hassan115 ]

 

 

صعود از راه منظريه در مسير پاكوب و مشخص زيگزاگ آن تا اردوگاه كلك چالتا به حال فاقد هرگونه خطر از لحاظ ريزش بهمن بوده است. اما این مسير در زمستان به علت پرتردد بودن عموما" یخ زده است. اما در فصل تابستان این مسیر از پارک جمشیدیه تا اردوگاه کلک چال، مسیر مناسبی برای کوه پیمایی ایمن و نسبتا" ساده است. از اردوگاه كلك چال مسير مستقيم به سوي قله در فصل تابستان، شيب بسيار تندي داشته و دسترسی به آن، به سختی انجام مي گيرد.
راه پاكوب كلك چال به گردنه لوپهنه در تابستان بسيار مناسب و قابل دسترسي است، اما در زمستان اين مسير از سمت شمال شرقي يعني از سوي قله كلك چال، در معرض ريزش بهمن قرار دارد. اين بهمن ها گاهي تا دره زير كلك چال كشيده مي شوند. گردنه لوپهنه از سمت جنوب داراي نقاب‌هاي برفي بزرگ و خطرناكي است كه گاهي عبور از آن خطر حتمي ريزش بهمن را در پي دارد. همچنین گم کردن مسیر در هوای مه آلود و برفی از جمله حوادث شایع در این محدوده است.

بقیه در ادامه مطلب ....ادامه مطلب

درباره : اطلاعات دقیق کوه های ایران , اطلاعات کامل کوه های تهران ,
بازدید : 1582
[ چهارشنبه 26 مهر 1391 ] [ چهارشنبه 26 مهر 1391 ] [ عباس سرباز پور ]

 

 

جناح شرقي كوهستان دارآباد شامل مسير خط الراس و ناحيه سختون هاي غربي اين دره است.
صعود تابستاني خط الراس با صعود از يال پر شيب يا به قولي سينه كش تند بالاي چشمه موسوم به درازلش آغاز مي گردد و تا فراخ سفيد و لبه خط الرأس بالا مي رود. اين مسير در تابستان ها خشك و سنگلاخي است، ليكن در زمستان داراي برف نسبتاً سنگيني مي‌باشد كه سبب ريزش بهمن در كنار يال و در مركز سينه كش مي‌شود. اين بهمن ها بسته به حجم برف باريده شده، گاهي تا درختان درازلش در سمت شرقي آن نيز کشیده مي شوند.

  
مسیر زمستانی صعود به قله دارآباد، به سمت خط الراس (دره شن سياه)    مسیر زمستانی فرود از قله دارآباد
(عكس از چشمه درازلش و فراخ‌سينه)

بر لبه خط الرأس از اواسط پاييز تا اواخر فروردين ماه سوز سردي مي وزد. مسير صعود از اين نقطه تا قله خاكي دارآباد بر روي لبه يال قرار دارد. در تابستان ها صعود به راحتي انجام مي شود، اما در زمستان صعود نسبتاً دشوار است، چون زمين پوشيده از يخ بوده و باد به شدت مي وزد و عمدتاً مسير حركت بر فراز پرتگاه هاي لبه غربي خط الرأس به سوي شمال  و قله اصلي است. باد شديدي عموماً در فصل سرد بر قله دارآباد جريان دارد.

  
 خط الراس دارآباد، مسیر زمستانی صعود به قله    ابتداي خط الراس دارآباد از مسير فراخ‌سينه، مسیر زمستانی صعود به قله
 
 به سوی جانپناه قله دارآباد    جانپناه قله دارآباد  (3200 متر)

پس از قله دارآباد به سوي شمال، لبه خط الرأس باريك تر و قسمت هاي سنگي آن آغاز مي‌گردد. در فصول معتدل يا گرم سال كه از ارديبهشت ماه تا اواخر مهرماه طول مي‌كشد صعود قلل دارآباد (همچون چمبره بند وسياه سنگ) با عبور از قسمت هاي سنگي و سنگلاخي انجام مي پذيرد. آشنايي با فنون سنگ نوردي لازمه اين صعود مي‌باشد. ليكن در فصل سرما، عبور از خط الراس دارآباد به سياه بند، به علت يخ زدگي مسير و وزش طوفان شديد به دشواري صورت مي گيرد و صعودی کاملا فنی است. در صورت بروز هرگونه مشكل در این مسیر، به هيچ وجه نبايد از مسيرهاي سمت شرق به سوي دره جاجرود و آهار، يا دره دارآباد در غرب فرود آمد. فرود به داخل دره جاجرود خطر سقوط بهمن را در پي داشته و فرود به سمت دره دارآباد نيز علاوه بر خطر بهمن در برخی نقاط، به شیب های صعب‌العبور ریزشی و پرتگاه ها منتهی می شود. بهترین راه در مواجهه با اين وضعيت، بازگشت از مسير صعود شده و رسيدن به جانپناه دارآباد مي‌باشد.  

 پس از قله سياه بند، گردنه زين اسبي دارآباد قرار دارد كه فرود از آن در فصل گرم نسبتاً ساده بوده و صعود از جانب ديگر به سوي بند لاركرور و تيغه‌هاي آن نيز با مشكل خاصي مواجه نيست اما در زمستان اين فرود بايد با دقت انجام پذيرد. معمولاً برف حجيمي روي گردنه جمع می شود و در دو قسمت آن خطر ريزش بهمن، هم به سوي دره ايگل و هم به سوي دره دارآباد قطعي است. صعود به لاركرور و سوزني آن در فصل گرم در دو حالت قابل انجام است؛ يا خود شاخك که با سنگ نوردي ساده طبيعي و با دقت و احتياط صعود مي‌شود و يا صعود عرضی از زير آن به سمت دره ايگل يا دارآباد صورت مي گيرد.

منبع : http://tdmmo.tehran.irدرباره : اطلاعات دقیق کوه های ایران , اطلاعات کامل کوه های تهران ,
بازدید : 1850
[ چهارشنبه 26 مهر 1391 ] [ چهارشنبه 26 مهر 1391 ] [ عباس سرباز پور ]

 

 

روش محاسبه میزان کالری مورد نیاز بدن

راه های متفاوتی برای تشخیص میزان کالری مورد نیاز روزانه بدن وجود دارد که ما در این قسمت یکی از آنها را به نان فرمول "هریس بندیک" را برای شما انتخاب کرده ایم. این فرمول یکی از آسانترین راه های محاسبه فرایند بنیادین متابولیک است (BMR ). عوامل مهم در این فرمول عبارتند از: جنسیت، وزن بدن (به کیلو )، قد (به سانتی متر)، و سن. فرمول مذکور به این شکل است.

                  آقایان                  (سن × 6.8) – ( قد × 5 ) + ( وزن × 13.7 ) + 66 = BMR 

 

                 خانمها                (سن × 4.7) – ( قد × 1.7 ) + ( وزن × 9.6 ) + 655= BMR 

 

به عنوان مثال:

1- مرد: 66

2- وزن 75 کیلو : 1027.5 = (75 × 13.7)

3- قد 175 سانتی متر : 875 = (175 × 5 )

4- سن 28 سال : 190.4 = (28 × 6.8 )

مرحله 1 تا 3 و بعد هم مرحله 4 را از مجموع کم کنید که رویهم می شود 1778.1

مضرب فعالیت برای آقایان

بالاخره هر چه میزان فعالیت فرد بیشتر باشد بدن او ...


جداول ویژه و بقیه این متن در ادامه مطلب

 
ادامه مطلب

درباره : آموزش کوه نوردی , تغذیه در کوه , کلیات کوهنوردی , تقویت اعضای بدن در کوه نوردی , آموزش عمومی ,
بازدید : 14674
[ سه شنبه 25 مهر 1391 ] [ سه شنبه 25 مهر 1391 ] [ محمد حسن رحیم پور ]

 

صعود به قله ۴۰۷۵ متری شیرکوه یزد

سرپرست برنامه:قاسم نوروزی

تاریخ:13و14/7/1391

هزینه:18000تومان

مسیر رفت و برگشت:رفسنجان-انار مهریز –فخرآباد-هنزا-ده بالا

اعضا شرکت کننده:

اقایان:
1-غلامرضا فتحی2-عباس رجبی3-عظیم حسینی عصار 4-محمد حسن رحیم پور5-قاسم نوروزی 6-علی کرکمندی 7-محمد رضا باقری 8-علی عباسی 9-عباس سربازپور10-مرتضی نژادمیرحسینی11-رضا شاطر اسماعیلی 12-سید حسن حسینی13-علی خدادادی 14-علیرضا باقری 15-روح ا...حسینی عصار16-مسعود کرمانیان


خانمها:
17-مریم باقری 18-طاهره اسدی 19-طیبه اسدی 20-فاطمه سالاری

شیرکوه:

شیرکوه مجموعه کوه‌هایی است واقع در استان یزد که مساحتی معادل سه هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شود. این کوه‌‌‌ها  ...

گزارش کامل در در ادامه مطلبادامه مطلب

درباره : صعود های فنی , صعود های فنی بالای 4000 متر , برنامه های گلگشت , گلگشت خارج استانی ,
بازدید : 1936
[ پنجشنبه 20 مهر 1391 ] [ پنجشنبه 20 مهر 1391 ] [ عباس سرباز پور ]

مقدمه: علی رغم بیان تاثیر فعالیتهای ورزشی در افزایش اعتماد به نفس ورزشکاران هیچ مطالعه ای در جهان تاکنون در رابطه با نقش ورزش کوهنوردی در افزایش اعتماد به نفس انجام نشده است. به نظر می رسد ورزش کوهنوردی بواسطه خصوصیات منحصر بفرد آن  نقش مثبتی در اعتماد به نفس کوهنوردان داشته باشد. از اینرو مطالعه ای برای بررسی علمی این موضوع طراحی و اجرا شد.

روش اجرا: مطالعه بصورت کوهورت (قبل و بعد) بر روی 54 نفر از کوهنوردان عضو گروههای کوهنوردی دانشگاههای تهران، در طی صعود به قله دماوند در مرداد ماه 1385 انجام شد. در این مطالعه ضمن حضور و همراهی با تیم، پرسشنامه استاندارد اعتماد به نفس  Rosenberg قبل و پس از صعود دانشجویان به قله دماوند توسط ایشان تکمیل شد. همچنین پرسشنامه های استاندارد SF-36 و HADS برای بررسی کیفیت زندگی و افسردگی و اضطراب ایشان پر شد.

 

یافته ها: متوسط میزان اعتماد به نفس کوهنوردان بعد از برنامه صعود به دماوند نسبت به قبل از برنامه بطور معنی داری افزایش یافته بود ((24.78±2.4 vs. 23.67±3.3, P=0.002. این افزایش در کسانی که دچار علائم افسردگی بودند بارزتر بود. افزایش اعتماد به نفس کوهنوردان با جنس، سن، وضعیت تاهل، سابقه فردی یا خانوادگی کوهنوردی، سابقه قبلی ابتلا به بیماری کوهستان و نیز رسیدن به قله در این برنامه رابطه ای نداشت.

نتیجه گیری: این مطالعه نشانگر تاثیر مثبت کوهنوردی (حتی یک برنامه کوهنوردی) بر اعتماد به نفس کوهنوردان بود. تاثیر بیشتر در افراد دارای علائم افسردگی، می تواند بیانگر اهمیت برنامه ریزی جهت حضور این افراد در برنامه های کوهنوردی بویژه در میان دانشجویان باشد.

پیشنهادات: با توجه به نقش اعتماد به نفس در موفقیت افراد در زندگی و نقش ورزش کوهنوردی در افزایش اعتماد به نفس، توصیه می شود برنامه ریزی بیشتری جهت گسترش این ورزش در جامعه صورت گیرد. مطالعات بیشتر و مقایسه ای در این زمینه می تواند مفید باشد. 


  این مطالعه توسط دکتر سعید بهاءلو طراحی و اجرا شده و به عنوان اولین مطالعه علمی در این زمینه در جهان در مجله معتبر Wilderness and Environmental Medicine آمریکا چاپ شده است.درباره : آموزش کوه نوردی , آموزش عمومی ,
بازدید : 932
[ چهارشنبه 19 مهر 1391 ] [ چهارشنبه 19 مهر 1391 ] [ hassan115 ]

 

 

اخلاق كوهنوردی

با يد ببينيم برای چه به كوه ميرويم در كوه و بيابان بدنبال چه ميگرديم برای چه اين همه خود را خسته ميكنيم عرق ميريزيم در زمستان گاهی  اوقات تا كمر در برف فرو ميرويم و بعضا خيلی از خطر ات را بجان ميخريم و تا سر حد مرگ با طبيعت دست وپنجه نرم ميكنيم آيا هدف فقط رسيدن به قله است و فتح آن ؟ و يا در تابستان در آن گرمای  سوزان و طاقت فرسا در كوه ها بالا ميرويم و از فرط ريزش عرق از سر و رويمان تمام بدن خيس ميگردد و گاهی  او قات آب در دسترس نيست و درآن وضعيت حاضری  گرانترين سرمايه ات را بخاطرمقداری آب آشاميدنی بدهی و آنرا بدست بياوری . و سوالات زياد ديگری هست كه هر كوهنوردی وهر...

بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب

درباره : آیین نامه گروه , آموزش گروه , آموزش کوه نوردی , کلیات کوهنوردی ,
بازدید : 1192
[ سه شنبه 18 مهر 1391 ] [ سه شنبه 18 مهر 1391 ] [ محمد حسن رحیم پور ]

 

کوه زندان د رمنطقه ده رنج  در 35 کیلومتری شرق رفسنجان واقع شده است.منطقه ده رنج از روستاهای ییلاقی رفسنجان است که در گذشته ای نه چندان دور و قبل از اینکه  قهر طبیعت دامنگیر  جاندار و بیجان بیابانش گردد ،جزو خوش آب و هوا ترین مناطق رفسنجان بوده و بر خلاف اسم نامأنوسش بهاری دل انگیز و تابستانهای پرمحصول داشته است.ولی آنچه امروز از ده رنج به جا مانده زخم خشکسالیست که بر پیکر درختان و در نگاه خسته مردمانش مشهود است.تقریباً دیگر جمعیت چندانی در آنجا سکنی نداشته و  تعداد خانوارها از انگشت دست تجاوز نمیکند  که گویا آنها هم مهمان چند روزه هستند و مدتهاست  میهمان شهر و شهرنشینان شده اند.

 

کوه  زندان  در شرق روستا واقع شده و  مرتفع ترین بلندی در آن منطقه بشمار میرود.کوهیست نیمه فنی با مسیر پیاده روی طولانی که از مدخل روستا شروع و در دل دره ای زیبا که آبراه سیلها و رودخانه های فصلیست  ادامه میابد.

بقیه در ادامه مطلب ....

 ادامه مطلب

درباره : صعود های فنی , صعود های فنی زیر 4000 متر , صعود های زیر 4000 متر , صعود های زیر 4000 متر ,
بازدید : 1191
[ یکشنبه 16 مهر 1391 ] [ یکشنبه 16 مهر 1391 ] [ عباس سرباز پور ]

 

گزارش صعود به كوه پوركان(برفدون-برفدان)

كوه برفدان در منطقه پوركان از توابع راويز در ميان يك منطقه كوهستاني پراكنده در شمال غربي شهر رفسنجان و مابين شهرستان رفسنجان و شهربابك واقع گرديده است.كوه برفدان با ارتفاع3399 متر بلندترين كوه منطقه و شهرستانهاي رفسنجان و شهربابك ميباشد .نماي زيباي اين كوه از رفسنجان قابل روئيت است كه علي الخصوص در فصل زمستان به دليل برفگير بودن بسيار چشمنواز ميباشد.مسير دسترسي به كوه و منطقه پوركان كاملاً آسفالت  بوده و از مسير رفسنجان يزد به سمت جنوب منفك و پس از عبور از گذرگاههاي كوهستاني به حوم الدين  و سپس رودين و پوركان ميرسد.

کوه پورکان


بقیه در ادامه مطلب  ادامه مطلب

درباره : صعود های فنی , صعود های زیر 4000 متر , صعود های زیر 4000 متر ,
بازدید : 1464
[ یکشنبه 16 مهر 1391 ] [ یکشنبه 16 مهر 1391 ] [ عباس سرباز پور ]

 

بدینوسیله به اطلاع می رساند برنامه ی کوهپیمایی خانوادگی روز جمعه مورخ 1391/07/07 برگزار می گردد .

محل تجمع : شهرداری ( خ تختی )


ساعت : 5 صبح

سرویس رفت و برگشت به محل شروع پیاده روی رایگان می باشد.


شماره تماس جهت هماهنگی اعضای گروه کوه نوردی اوج :  09130633073 

همشهریان عزیز می توانند جهت شرکت در این کوهپیمایی به پارک جوان ، پارک مطهری ، پارک بانوان و اداره تربیت بدنی از تاریخ 2/07/91 الی 4/7/91 مراجعه نمایند.

 بازدید : 773
[ شنبه 01 مهر 1391 ] [ شنبه 01 مهر 1391 ] [ عباس سرباز پور ]
.: Weblog Themes By graphist :.

:: تعداد صفحات : 18 صفحه قبل 1 2...8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 صفحه بعد

اعضاء
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟عضویت در سایت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
درباره وبلاگ

گروه کوهنوردی و صعودهای ورزشی اوج رفسنجان

آخرين مطالب
برنامه سه ماهه پاییز تاریخ : دوشنبه 31 شهریور 1393
پرداخت شهریه سالانه 93 تاریخ : جمعه 17 مرداد 1393
تسلیت تاریخ : یکشنبه 17 اسفند 1393
صعود بین المللی دهه فجر تاریخ : سه شنبه 21 بهمن 1393
کوشاه93 تاریخ : یکشنبه 16 شهریور 1393
صعود به موستاق آتا تاریخ : پنجشنبه 13 شهریور 1393
جفتان مرداد93 تاریخ : پنجشنبه 06 شهریور 1393
الوند مرداد93 تاریخ : پنجشنبه 06 شهریور 1393
موضوعات
صعود های فنی
صعود های زیر 4000 متر
برنامه های گلگشت
تقویم سالانه
آیین نامه گروه
آموزش گروه
آموزش کوه نوردی
اطلاعات دقیق کوه های ایران
اخبار
نظرسنجی برنامه های اجرا شده
تصمیمات هیأت مدیره گروه
مختصات جی پی اس(gps) کوهها
جزئیات برنامه ها
همایشها
آمار سایت
بازديدهاي امروز : 80 نفر
بازديدهاي ديروز : 527 نفر
كل بازديدها : 534,988 نفر
بازدید این ماه : 607 نفر
بازدید ماه قبل : 6,788 نفر
کل نظرات : 81 عدد
كل مطالب : 177 عدد
كل اعضا : 102 عدد
افراد آنلاین : 1 نفر
امکانات وب
جستجو در سایت گروه کوه نوردی اوج:

Google      Yahoo     
کد متن افکت دار